صد سال تنهايی...

firstsbk3_180.jpg
"صد سال تنهایی " اثر "گابریل گارسیا مارکز" کتابی که 3-4 روز اخیر عمر منو به خودش اختصاص داد و یه جورایی حالمو گرفت.
داستان صد سال زندگی افرادی که آدم نمی دونه باید دوسشون داشته باشه یا اینکه به حالشون تاسف بخوره(راستش من که سرتا سرکتاب حرص می خوردم و به خودم قول می دادم که دیگه کتابی از مارکز نخونم.
فضای سرد و کسل کننده کتاب, قصه نفرتها, پلیدیها,دختران زیبایی که فقط به درد چزوندن پسرها می خورند و عشاق نگون بختی که در فراق معشوق دق میکنند...سرتاسر کتاب هیچ نکته جذابی برای من نداشت. حتی مارکز تمام سعیش را برای خراب کردن تنها شخصیت دوست داشتنی کتاب –سرهنگ آئورلیانو بوئندیا-که سراسر زندگیش رو با درستکاری و تلاش برای آزادی خواهی سپری کرده بود می کنه و اینطور القا می کنه که تمام این کارها هم از سر غرور و خود پرستی بوده.
دوست دارم بدونم منشا اینهمه آشفتگی در کتاب چیه(البته باید اذعان کرد که همین آشفتگیها با دقت و ظرافت خاصی توسط نویسنده طرحریزی شده )
خود مارکز میگه مشکل این خانواده فقدان عشقه اما پس چرا آخرین فرد خانواده –آئورلیانو کوچولوی 1 روزه-که تنها کسیه که حاصل یک عشق حقیقی و راستینه باید در کمال بی رحمی طعمه مورچه ها بشه؟ اینهمه سنگدلی نویسنده که قهرمانانش رو چنان موجودات مفلوک و بیچاره ای تصویر کرده از چیه؟
باید اعتراف کنم من پیام این کتاب رو(اگر پیامی در کار باشه) دریافت نکردم و حتی از خوندنش لذت هم نبردم.
اما قدرت خلاقیت و نویسندگی مارکز در بیان زندگی 6 نسل از خانواده ای مجنون –از خوزه آرکادیو بوئندیای بزرگ تا آخرین آئورلیانو- تحسین برانگیزه.اما کاش تصاویر زیباتری ساخته بود تا اشتیاق بیشتری در خواننده ایجاد می شد(به خدا دنیا اونقدرا هم سرد و خاکستری نیست,همیشه شکست و ناکامی نیست)
ولی تمام این زشتیها چیزی از ارزش بعضی قسمتهای جالب کتاب و بعضی به اصطلاح دیالوگها کم نمی کنه.
به هر حال نمی دونم در حضور اینهمه کتابهای ارزشمند اگر کسی صد سال تنهایی رو نخونه چیزی رو از دست میده یا نه!
نکته اخلاقی: من امشب از قصه این همه بوئندیای بدبخت خوابم نمیبره
نکته روانکاوی: مطالعه این کتاب برای افرادی که به افسردگی مبتلا هستند توصیه نمیشه
نکته زبانشناسانه: چقد این اسپانیاییا اسمای مشکلی دارن ها!
نکته اجتماعی: اگر کسی این کتاب رو خونده و در موردش نظری داره (نکاتی که مسلما از شم من پوشیده مونده)خوشحال میشم در موردش بدونم.به هر حال دوست ندارم سر سری از این کتاب بگذرم.
***اصلاح پس از نگارش: آقا ما امروز رفتیم این کتابو سرچ کردیم و و دیدیم هم نوبل برده هم کلی آدمای مهم مهم ازش تعریف کردن.بنابراین تمام انتقادهایی که اون بالا کردیم تکذیب می گردد که یه وقت نگین این چقد بی کلاسه!!!

/ 0 نظر / 5 بازدید