فکر میکنم بهمن فرصت خوبیه تا در مورد مسائلی که برای خیلی از ما مهم هستن صحبت کنیم. خیلی دلم می خواد در مورد انقلاب بیشتر بدونم.یه عالمه سوال تو ذهنم دارم که می ترسم برای همیشه بی جواب بمونن.درست و نادرست بودنش اونقدر برام مهم نیست که چرایی و چگونگیش برام اهمیت داره.چیزیه که اتفاق افتاده و هیچوقت نتونستم در موردش بی تفاوت باشم.هیچوقت نتونستم متکبرانه به بزرگترا بگم تقصیر شماست که ما به این روز افتادیم.هیچوقت نتونستم رفتار اون بزرگترایی رو درک کنم که دست و پاشونو گم می کنن و زبونشون بند میاد که : ما نبودیم به خدا!<?xml:namespace prefix = o ns = "urn:schemas-microsoft-com:office:office" />

25 سال گذشته و قضاوت کار سختیه اما به نظر من اونایی که اون موقع بی تفاوت بودن بی خاصیتند، اونایی که جوگیر شدن و خیلی کارا کردن و الان زیرش میزنن ترسو اند، اونایی که کاری کردن و الان لجوجانه روی درستی محضش پافشاری می کنن احمقند و اونهایی که طبق عقیده شون (هر عقیده ای) عمل کردن و الان پاش ایستادن و منصفانه نقدش میکنن قابل احترامند.

هیچوقت سیاست برام اونقدرا جذاب نبوده.نه اینکه به دنبال جوابهام نگشتم اما این عرصه ای نیست که بشه توش به حقیقت،هر چند نسبی رسید.شاید کاری که الان به نظرت کاملادرست و منطقی میاد 20 سال دیگه احمقانه به نظر برسه.ما هم الان اگر می خوایم برای خودمون یا جامعه مون کاری بکنیم،اگر نمی خوایم با ایراد گرفتن و کوبیدن همه چیز و همه کس فقط کلاس کار خودمون رو بالا ببریم،بهتره فکر کنیم که اصلا جریان چی بود؟ چی شد؟ و چی شد که اینجوری شد.شاید اینطوری بتونیم خودمون رو بذاریم جای اونایی که اون موقع همسن ما بودند و بتونیم موقعیتشونو درک کنیم.فکر کنیم ببینیم تو چنین موقعیتی اگر بودیم ما چکار می کردیم.زیادم به خودمون مطمئن نباشیم و بدونیم تنها چیزی که ما رو از اونا متمایز میکنه 25 سال فاصله ایه که یک دنیا تجربه به دنبال خودش داشته...یادمون باشه 25 سال دیگه ماییم که باید جواب پس بدیم

 

/ 17 نظر / 2 بازدید
نمایش نظرات قبلی
دنیای یک ایرانی

راست می گی! البته من فکر نکنم ۲۵ سال ديگه به کسی جواب گو باشم! :)) چون ۲۵ سال پيش که ماها نبوديم. يا اگه بوديم ريزه ميزه و نادان! تشريف داشتيم. حالا تا ۲۵ سال ديگه خدا کريمه! :)

پت پستچی

می خواستم سخنرانی کنم کلی، اما خدا رحم کرد بهت و امتحان دارم و مجال سخنرانی کامنتی ندارم، ژس عجالتاْ با همهء حرفهات موافقم. براوو!

farhang

سلام. آره لازم است در باره تاريخ فکر کنيم. سوالهايتان را بکنيد خانم دکتر و مسئولين محترم جواب خواهند داد. فعلا که سرشان گرم نون داغی است که قراره بزودی به بربری بيات تبديل بشه. تحصن کرده اند تا هميشه نون داغ بخورند.

بابک

سلام شقايق عزيز خيلی کلي نوشتی! مثلن من بی خاصيت فکر می کنم نبايد فقط به اين اکتفا بشه که فکر کنيد نتيجه ی افکار خودت هم بنويس حتمن استفاده می کنيم يعنی برای آينده .متاسفانه تاريخ ايران نشون داده اين تجربه ها فايده نداشته مشروطه و کودتای ۲۸ مرداد انقلاب و خيلی اتفاق ها ی ديگه که نمی دونيم چرا به اين وضع کشيده شد من که فکر می کنم به علت سانسور و تعصباتی بوده که هيچ وقت نذاشته مردم بتونن اطلاعات و دانش کافی رو برای جنبش هاشون بدست بيارن ولی امروز ديگه سانسور فايده نداره يعنی نمی تونن جلوی اطلاعات رو بگيرن پس آينده ی ايران روشنه قربان تو

Farhang

سلام. خانم دکتر. مطلبی در روزنامه ايران راجع به انتخابات زمان شاه خواندم فکر کنم قابل تامل و بی ارتباط با اين موضوع شما نباشد. نمی دانم کيستند آنها که فکر می کنند در انقلاب اسلامی سهمی واقعی داشتند و پشيمانند! در ص۷ روزنامه ايران دو شنبه ۶ بهمن همان بالا لينکش را گذاشتم.

پرنيان

براي منم هميشه سوال بوده. تنها چيزي كه مي دونم اينه كه ديگه هيچ كدوم از جووناي اين دوره زمونه جرئت و بي باكي جووناي انقلابي اون زمان رو ندارن.به قول دوستي چريكهاي آبگوشت خور ديروز حالا تبديل شدند به يه سري جوون سوسول پيتزا خور كه فقط ياد گرفتن برن دانشگاه و برگردند و شعار بدن.

اروس

جانا سخن از زبان ما می گويی!

pania

وبلاگ خوبی دارین

هومن

هم سنو سالای تو در اون زمان بهتر از حالای تو فکر ميکردند! حداقل آداب کار رو بهم نزده بودند...غمگین بودند ولی مرثيه خوان نبودند! بهمديگر احترام ميگذاشتند نه اين که به نام احساسات و تاثر...! اگر کسی با آنها بحثی می کرد حرفی می زد فرار نمی کرد رها نمی کرد بلکه به عقايد احترام می گذاشتند نه این که به طرز تفکر ۵۰ سال قبل برگردند که فقط دورو برشان را قبول داشته باشند و باقی غریبه و دشمن!!!