دریای سرخ

 
نویسنده : کتایون فرح - ساعت ٩:۳٥ ‎ق.ظ روز پنجشنبه ۱٠ آذر ،۱۳۸٤
 

جزوه ی زنان رو که می خوندم یه چیزی کشف کردم.من توی گروه جزوه نویسی ام و هر کدوممون چند جلسه می نویسیم و بعد همه از روش زیراکس می کنن.این بار دقت کردم،تنها کسی که اول جزوه هاش هیچ نوع به نام خدا و بسم اللهی ننوشته بود من بودم.بعدش فکر کردم دیدم هیچ وقت این کار رو نکرده م و اصلا نه بهش فکر می کنم و نه از این کار خوشم میاد.اونوقت این یعنی چی؟

 

گاهی اگه یادم باشه برنامه ی مهاجرین رو نگاه می کنم.همون برنامه ای که با ایرانی های موفق خارج از کشور مصاحبه می کنن،همه شون دکتر و پروفسور و دانشمندن! خیلی جالبه.ایندفه ش یه کم فرق داشت."مهیار منشی پور" قهرمان سبک وزن بوکس جهان! مقیم فرانسه.من تا حالا نمی دونستم!

یه چیزی رو خیلی تو این برنامه دوست دارم.آدمایی که باهاشون حرف میزنه خیلی بی ادعا و خالص ان،این یا احساسیه که از طرف برنامه القا میشه یا این آدما واقعا اینجوری ان.من فکر می کنم واقعا اینجوری ان.خیلی صادقانه حرف میزنن.

مهیار بعد از زلزله رفته بود بم و فیلمهایی که ازش نشون میداد تاثیرگذار بود.الان هم داره یه مدرسه اونجا میسازه.ازش که پرسید چرا رفتی گفت: به خاطر خودم.به خاطر اینکه چند سال بعد وقتی از خودم می پرسم موقع اون زلزله تو که وضعت خوب بود کجا بودی یه جوابی داشته باشم.نه می خواستم کمک کنم نه قصد مدرسه ساختن داشتم اینا بعدا خود به خود پیش اومد...

 

اینجا از هر کس این سوال رو بپرسی یا میگه وظیفه م بود یا میگه به خاطر خدا.این خداهه خیلی تو ذوقم میزنه.دیگه کم کم حساسیت پیدا کرده م نسبت بهش.احساس میکنم چیزی که بزرگ پشت این لفظ خدا قایم شده منیّت ِ گوینده س.این خدا یه عادته تو ذهن ما آدمایی که از وقتی چشم باز کردیم اسمشو هی فرو کردن تو مغزمون.هیچ کدوم باورش نکردیم.حتی به خودمون هم دروغ میگیم.اعتقادات خودمون رو با چهارچوب بسته ی فکری ِ جامعه می سنجیم،پا بیرون گذاشتن از این دور بسته جرمیه که آدما خودشون برای خودشون ساخته ن.حتی به خودشون اجازه نمیدن شک کنن اما آخه ایمان که بدون شک معنی نداره! داره؟ اختیار،آزادی،تجربه ،شک و هدفه که ایمان رو می سازه.

 

اون آدمی که میگه به خاطر خودم کردم برای خودش این ارزش و احترام رو قائل شده که بتونه تصمیم بگیره بخواد و برای انتخاب آزاده.خدایی که من می شناسم توی خود ِ اون آدمه

 

راستی اينم برای اونايی که مثل من منشی پور رو نمی شناختن

 


 
comment نظرات ()