دریای سرخ

 
نویسنده : کتایون فرح - ساعت ٦:٤۸ ‎ق.ظ روز یکشنبه ٥ بهمن ،۱۳۸٢
 

فکر میکنم بهمن فرصت خوبیه تا در مورد مسائلی که برای خیلی از ما مهم هستن صحبت کنیم. خیلی دلم می خواد در مورد انقلاب بیشتر بدونم.یه عالمه سوال تو ذهنم دارم که می ترسم برای همیشه بی جواب بمونن.درست و نادرست بودنش اونقدر برام مهم نیست که چرایی و چگونگیش برام اهمیت داره.چیزیه که اتفاق افتاده و هیچوقت نتونستم در موردش بی تفاوت باشم.هیچوقت نتونستم متکبرانه به بزرگترا بگم تقصیر شماست که ما به این روز افتادیم.هیچوقت نتونستم رفتار اون بزرگترایی رو درک کنم که دست و پاشونو گم می کنن و زبونشون بند میاد که : ما نبودیم به خدا!

25 سال گذشته و قضاوت کار سختیه اما به نظر من اونایی که اون موقع بی تفاوت بودن بی خاصیتند، اونایی که جوگیر شدن و خیلی کارا کردن و الان زیرش میزنن ترسو اند، اونایی که کاری کردن و الان لجوجانه روی درستی محضش پافشاری می کنن احمقند و اونهایی که طبق عقیده شون (هر عقیده ای) عمل کردن و الان پاش ایستادن و منصفانه نقدش میکنن قابل احترامند.

هیچوقت سیاست برام اونقدرا جذاب نبوده.نه اینکه به دنبال جوابهام نگشتم اما این عرصه ای نیست که بشه توش به حقیقت،هر چند نسبی رسید.شاید کاری که الان به نظرت کاملادرست و منطقی میاد 20 سال دیگه احمقانه به نظر برسه.ما هم الان اگر می خوایم برای خودمون یا جامعه مون کاری بکنیم،اگر نمی خوایم با ایراد گرفتن و کوبیدن همه چیز و همه کس فقط کلاس کار خودمون رو بالا ببریم،بهتره فکر کنیم که اصلا جریان چی بود؟ چی شد؟ و چی شد که اینجوری شد.شاید اینطوری بتونیم خودمون رو بذاریم جای اونایی که اون موقع همسن ما بودند و بتونیم موقعیتشونو درک کنیم.فکر کنیم ببینیم تو چنین موقعیتی اگر بودیم ما چکار می کردیم.زیادم به خودمون مطمئن نباشیم و بدونیم تنها چیزی که ما رو از اونا متمایز میکنه 25 سال فاصله ایه که یک دنیا تجربه به دنبال خودش داشته...یادمون باشه 25 سال دیگه ماییم که باید جواب پس بدیم

 


 
comment نظرات ()